Odpowiednio wyeksponowany sufit może całkowicie odmienić nasze wnętrza. Pomysłów na jego ozdobienie jest wiele, i niemalże każdy odznacza się niezwykłą efektywnością. To jedynie od naszej fantazji i będzie zależał efekt końcowy.


SUFIT PODWIESZANY
Najbardziej spektakularny rezultat w nowoczesnych aranżacjach daje sufit podwieszany. Możemy spotkać wersje dwupoziomowe i wielopoziomowe. Jeszcze większy efekt uzyskujemy dzięki możliwości stosowania różnych kształtów. Wiszące płyty mogą być bowiem kwadratowe, prostokątne, okrągłe, czy w formie epipsy albo łeski. Sufity podwieszane najczęściej spotykamy w salonach, kuchniach, a także łazienkach. W połączeniu z odpowiednio dobranym oświetleniem pozwala stworzyć specyficzny nastrój.

sufit podwieszany585

www.houzz.com/ceiling-design

Sufit podwieszany bardzo często wykonywany jest z płyt gipsowo-kartonowych. Z uwagi na plastyczność materiału można wykonać w nim dodatkowe działania dekoracyjne jak wgłębienia, otwory czy zróżnicowame poziomy. Warto pamiętać, że o grubości mniejszej niż 12,5 są zbyt wiotkie i mogą uginać się pod własnym ciężarem. Jeżeli nie mamy innej opcji, warto postarać się o wzmocnienie podtrzymywania.

nowoczesny salon na fali sufit 31289

www.houzz.com/ceiling-design

SUFIT BELKOWANY
Innym pomysłem na odmianę sufitu jest belkowanie. W niskim pomieszczeniu drewniane elementy najlepiej jest pomalować na biało lub na inny jasny kolor. Dodaje to lekkości, poza tym biały optycznie powieksza i jest obecnie modnym kolorem. Na belkach mogą też pojawić się dekoracje malowane za pomocą szablonów, na przykład podkreślające rustykalny charakter wystroju. Można też zastosować okleinę, co jeszcze bardziej urozmaici dekorację.

Barcelona YLAB e1335355135998

SZTUKATERIE
Kolejnym wariantem są sztukaterie, które w zależności od wybranego wzoru mogą podkreślać bardziej nowoczesny lub stylowy, tradycyjny charakter wnętrza. W nowym mieszkaniu warto przykleić sztukaterie styropianowe lub poliuretanowe w formie gzymsów, listew, rozety lub kasetonu. Za pomocą listew i gzymsów możemy również odmienić proporcje pomieszczenia. Listwy przyklejone poniżej sufitu, odcinające mocny kolor, obniżają optycznie wnętrze, z kolei szeroki, biały gzyms zachodzący na sufit działa podwyższająco. Kasetony maskują nierówności sufitu, a także izolują termicznie i akustycznie.

Light Locations 69

www.houzz.com/ceiling-design

LED
Lampy led można i warto łączyć w innymi formami ozdabiania sufitu. Warto między półkami czy podwieszanymi gzymsami przygotować wnękę na taśmę led. Takie rozwiązanie pozwala uzyskać ciekawe formy przestrzenne i wykorzystać grę światła i cienia osiągnąc oryginalne efekty wizualne. Pamiętajmy, że koszt samych lampek jest niewielki i, że ledy zużywają minimalną ilość energii.

z16954607QOswietlenie LED w salonie

www.houzz.com/ceiling-design


OZDOBNA LAMPA
Warto zainwestować w ozdobną lampę z ciekawym abażurem lub o modnym designie. Rozmieszczenie kilku lamp zwisających z sufitu też jest bardziej innowacyjnym rozwiązaniem w porównaniu do jednej.

acrylio xxl

www.houzz.com/ceiling-design


Farba lub tapeta
Jeżeli mamy ograniczony budżet możemy skorzystać z prostego rozwiązania, jakim będzie optyczne działanie na pomieszczenie kolorami. Jeżeli na górze ścian domalujemy kilkucentymetrowy pas w kolorze sufitu, niskie wnętrze może wydawać się większe pod warunkiem, że reszta ścian nie będzie bardzo ciemna (zbyt mocny kontrast zadziała w odwrotny sposób). W wysokim pomieszczeniu można zastosować na suficie odcień ciemniejszy niż na ścianach – ten zabieg optycznie obniży pomieszczenie. Warto także wziąć pod uwagę walory dekoracyjne tapety, która może pokrywać cały sufit albo jego część, na przykład przestrzenie między belkami.

7

www.houzz.com/ceiling-design