Z reguły nie zastanawiamy się nad nazewnictwem takich obiektów jak taras, balkon czy loggia. Nie mniej jednak może to nabierać znaczenia w przypadku kupna mieszkania. Warto zwrócić szczególną uwagę na to, czy powierzchnia tej części budynku została wliczona w część mieszkalną, którą opłacamy.

x

Zarówno balkon jak i taras to nienakryte powierzchnie poziome na zewnątrz budynku. Powinny posiadać balustrady lub donice (taras). Przyjęło się że powierzchnia balkonu jest mniejsza niż powierzchnia tarasu.

Balkon to płyta umieszczona na wysokości stropu budynku, na belkach lub bez nich w przypadku konstrukcji żelbetowej. Balkon może wchodzić w skład mieszkania lub stanowić część nieruchomości wspólnej (klatki schodowej lub korytarza).

balkon2

Balkon

balcony designrulz 35

Balkon

Taras to pozioma powierzchnia umieszczona na wysokości parteru, pięter lub dachu o konstrukcji zbliżonej do stropodachu. Taras powinien mieć posadzki odporne na czynniki atmosferyczne oraz mechaniczne wśród których mogą znaleźć się nieśliskie, mrozoodporne płytki oraz posiadać odpowiedni spadek dla odpływu deszczu i topniejącego śniegu.

taras

Tarastaras2

Taras

Loggia z drugiej strony to powierzchnia nakryta. Stanowi część kondygnacji danego budynku – nie wychodzi poza konstrukcję. Jest oddzielona od pomieszczeń wewnętrznych drzwiami i oknem, może być otwarta lub przeszklona. W przypadku loggii zabudowanej, jej powierzchnia może być wliczona do powierzchni użytkowej lokalu. Jej wnętrze może być użytkowane. W takim pomieszczeniu można w ciekawy sposób zaaranżować ogrody zimowe. Obecność ścian bocznych umożliwia umieszczenie dekoracji, mebli, plakatów, fototapet, stolikow. Mogą więc służyć także jako miejsca biurowe, pokój czy mini salon.

Termin loggia pojawia się też czasami w kontekście loggii-balkonu, czyli balkonu z zadaszeniem, osłoniętego z dwóch stron ścianami, ale znajdującego się poza obrysem budynku.

logia

Loggia

logia2

Loggialogia3

Loggia