Miłośnicy malarstwa zazwyczaj chcą mieć stały kontakt z wielkimi dziełami sztuki, ale oczywiście nie mogą stać się posiadaczami oryginałów, ponieważ znajdują się one w największych światowych muzeach. Dobrą alternatywą jest zakupienie reprodukcji ulubionych obrazów i strworzenie domowej galerii. Warto jednak przestrzegać kilku reguł, aby uzyskany efekt nie stał się karykaturą idei kolekcjonowania dzieł sztuki.

reprodukcje obrazów 2

Pierwszym etapem podczas urządzania domowej galerii z reprodukcjami jest planowanie, podczas kórego należy wybrać i przygotować odpowiednie miejsce pod ekspozycję obrazów oraz oszacować możliwości finansowe oraz system nabywania kolejnych dzieł. Oczywiście wiele zależy od metrażu jakim dysponujemy i od planów kolekcjonerskich. Jeśli nasze mieszkanie jest niezbyt duże, skupmy się na kilku niewielkich gabarytowo dziełach lub na jednym spektakularnym obrazie, który wypełni wolną przestrzeń na ścianie i skupi na sobie wzrok naszych gości. Natomiast w przypadku śmiałych planów rozwijania kolekcji musimy wziąć pod uwagę nie tylko gabaryty reprodukcji, ale także styl obrazów oraz pasujące do nich ramy.

Warto pamiętać o tym, że nie wszystkie reprodukcje dostępne na rynku sa wykonane fachowo - często zdarza się, że nie zachowują one proporcji względem oryginalnych dzieł i miniatury wyglądają dosyć groteskowo. Dlatego warto posiąść wiedzę na temat danego obrazu i jego twórcy przed zakupem reprodukcji, aby uniknąć śmieszności i pomyłek. Dobór obrazów nie powinien być przypadkowy, więc starajmy się nie ulegać impulsom na przykład z powodu obniżki cen, ponieważ reprodukcja wymaga takze odpowiedniej oprawy i ekspozycji.

reprodukcje obrazów 1

Domowa galeria obrazów winna być ułożona tak, aby nasza kompozycja stanowiła harmonijną całość. Dlatego warto wpierw rozrysować ją na papierze, biorąc pod uwagę kształt i kolorystykę reprodukcji. Innym sposobem poszukiwania odpowiedniego układu dzieł jest wycięcie arkuszy papieru o takich samych wymiarach, co nasze obrazy i umieszczenie ich na ścianie za pomocą taśmy. W ten sposób dobrze rozplanujemy stałe mocowanie reprodukcji oraz dowiemy się czy starczy nam miejsca na ekspozycję wszystkich egzemplarzy i jakie odstępy należy zachować między ramami. 

Łączenie stylów malarskich w galerii obrazów jest niełatwą sztuką, ale nie istnieją sztywne zasady, których należy przestrzegać, bowiem każdy nasz wybór i stworzona kompozycja obronią się przed krytyką o ile będziemy umieli go uzasadnić na przykład serwując zainteresowanym wiedzę na temat danego stylu, twórcy, lub historii wybitnego dzieła. Jeśli chcemy stworzyć atmosferę przyjazną kontemplacji dzieł sztuki, warto zainwestować w wygodne siedziska, takie jak worki do siedzenia czy pufa sako. Ustwienie fotela lub pufy naprzeciw naszej domowej galerii obrazów z pewnością zachęci domowników i gości do podziwania ich i współdzielenia z nami zainteresowania malarstwem.