Wielu rodziców planując atrakcje dla swoich pociech decyduje się skorzystać z oferty przygotowanej przez sale zabaw. Lokale wyposażone w zjeżdżalnie, maty, baseny wypełnione piłeczkami, drabinki do ćwiczeń i wszelkie inne sprzęty potrzebne, aby zająć uwagę dziecka, cieszą się znaczną popularnością. Przyjrzyjmy się temu, jakie nowoczesne trendy aranżacyjne napotkamy w takich miejscach. Jakie rozwiązania możemy wykorzystać urządzając pokój dziecka lub przydomowy plac zabaw?

sala zabaw

Wszyscy rodzice znają zasadę, o której śpiewał onegdaj Kabaret Starszych Panów: "W czasie deszczu dzieci się nudzą". Ale do sali zabaw wiedzie nas nie tylko chęć dostarczenia dzieciom rozrywki w deszczowe dni, ale także potrzeba aktrywności ruchowej dla najmłodszych członków rodziny oraz specjalne okazje, takie jak urodziny czy Dzień Dziecka. W czasie kiedy nasze pociechy beztrosko baraszkują po kolorowych matach i zjezdżalniach, warto przyjrzeć się, jakie elementy wystroju są atrakcyjne zarówno dla najmłodszych, jak i dla ich opiekunów. Co sprawia, że w sali zabaw tak miło mija czas?

Niezwykle ważnym elementem aranżacyjnym są miękkie siedziska takie jak fotele i pufy. Sale zabaw często są pozbawione tradycyjnych twardych krzeseł w trosce o bezpieczeństwo maluchów, które nie zrobią sobie żadnej krzywdy, jeśli strefa odpoczynku będzie wyposażona w pufy do siedzenia. Także przestrzeń przeznaczona dla rodziców, oczekujących aż czas zabawy ich dzieci się skończy, kojarzy się z relaksem z uwagi na wygodne fotele i worki sako. Te elementy możemy z powodzeniem włączyć do wystroju własnego mieszkania, ponieważ są ogólnie dostępne na rynku, a ich gabaryty i design pozwalają na dowolną aranżację. 

Dużo większym wyzwaniem jest na przykład montaż drabinki do ćwiczeń lub zjeżdżalni prowadzącej wprost do basenu wypełnionego kolorowymi piłeczkami. Jednak jeśli nasze dzieci uwielbiają zabawę na takich sprzętach, można je umieścić w przydomowym ogródku. Ciekawym i stosunkowo nowym trendem jest także tworzenie w miastach nowych placów zabaw w ramach budżetów obywatelskich - zawsze warto zgłosić władzom pomysł "sali zabaw" na świeżym powietrzu.

Aktywność fizyczna dzieci w sali zabaw jest niezmiernie ważna - to korzyść, której nie sposób przecenić. Ale nie tylko "małpi gaj", jak popularnie nazywa się kompleks tuneli z przeszkodami, drabinek i zjeżdżalni, jest atrakcyjny dla najmłodszych. Równie zajmujące i efektowne są dekoracje nawiązujące do znanych bajek lub aranżacje tematyczne. Dzieci świetnie odnajdują się w quasi-grotach lub mini-dżunglach, z ciekawością odkrywają jakie postacie z ich ulubionych filmów animowanych ozdabiają ściany, okna, a nawet sufit. Nie bójmy się zaimprowizować krainy baśni we własnym domu, tam gdzie dziecko spędza najwięcej czasu. Wizyta z dzieckiem w sali zabaw może nam pomóc w decyzji o tym, jak udekorować pokój dziecięcy.