Pranie rozwieszone na długim sznurze pomiędzy domami wygląda malowniczo tylko na wąskich uliczkach w miastach południowej Europy. Na przykład Sycylijki znane są z tego, że wywieszając pranie chwalą się nową garderobą przed sąsiadkami. Tymczasem w naszym klimacie wszycy ci, którzy nie posiadają automatycznej suszarki zmagają się z problemem: jak zaaranżować przestrzeń, w której pierze się i suszy ubrania, aby nie była szpecąca i wstydliwa?

 

suszenie

Dekoratorzy wnętrz zwracają uwagę przede wszystkim na to, aby w miarę możliwości sprzęty i akcesoria służące do prania, suszenia i prasowania ubrań były odseparowane od pomieszczeń, do których zapraszamy gości. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na osobne miejsce pełniące jednoczesnie funkcję pralni, szuszarni i prasowalni. Połowicznym rozwiązaniem jest wyznaczenie takiej przestrzeni w garażu, piwnicy, kotłowni, bądź na strychu. Jednak zazwyczaj w trosce o czytstość ubrań lokujemy wszystkie niezbędne przedmioty w łazience i w garderobie.

Dobrym pomysłem jest wybór pralki pod zabudowę, którą możemy schować w szafie, pod łazienkowym blatem, a nawet zamaskować jej obecność w kuchni. Jeśli dopasujemy fronty drzwiczek i blatu do wystroju wnętrza efekt aranżacyjny będzie korzystny. Należy jednak pamiętać o tym, że przy mocnym wirowaniu pralka da o sobie akustycznie znać, więc łóżko i meble wypoczynkowe, takie jak pufy z oparciem lub worki sako, ustawmy jak najdalej od niej, by nic nie zakłóciło nam snu lub poobiedniej sjesty.

Są jednak akcesoria związane z praniem, które mogą stanowić ozdobę naszego domu. Warto rozważyć wybór takich koszy na bieliznę, które będą pasować do pozostałych pojemników czy pudełek, w których przechowujemy na przykład kosmetyki lub detergenty. Aczkowiek w przypadku środków czyszczących i pioracych warto umieścić je w zamykanej szafce, do której dzieci nie będą mieć dostępu.

 

pranie i suszenie

Obecnie na rynku dostępne są nie tylko ozdobne wiklinowe kosze czy klamerki do wieszania prania, które mogą stać się miłym dla oka gadżetem, ale także przedmioty w stylu retro. Łączą one w sobie funkcjonalność i piękno, nawiazując do zabytkowych urządzeń i akcesoriów, używanych onegdaj przez nasze babcie i prababcie. Jeśli posiadamy takie starodawne sprzęty możemy śmiało nimi udekorować nie tylko przestrzeń, w której pierzemy i suszymy ubrania, ale także inne, bardzej reprezentacyjne pomieszczenia domu.