Passe-partout to wyraz pochodzenia francuskiego, który wymawiamy: paspartu. To pojęcie odnosi się do ramki kartonowej z wycięciem (okienkiem), którą najczęściej umieszcza się w ramie obrazu, aby wyeksponować oprawę pracy plastycznej. Jeśli chcemy uatrakcyjnić naszą domową galerię lub pragniemy zabezpieczyć cenną rodzinną pamiątkę warto wykonać samodzielnie taką ramkę. Mamy wówczas pewność, że będzie ona dopasowana do wymiaru grafiki lub dokumentu i do całego wystroju naszego domu.

passepartout 2

Passe-partout wykonane domowym sposobem jest ciekawą alternatywą dla produkcji masowej. Sposób wykonania jest prosty, potrzebne będą nam w tym celu takie przedmioty jak: prasowany gruby papier (karton passe-partout) dostępny w dużych sklepach z artykułami dekoracyjnymi lub zwykła gruba tekturka w wybranym kolorze, ekierka i długa linijka, nożyk do papieru, ołówek, podkładka do cięcia, a także drobnoziarnisty papier ścierny.

Najpierw mierzymy ramy i obrazek, który chcemy umieścić wewnątrz, pamiętając o tym, aby rama nie była zbyt masywna w stosunku do jej zawartości. Wymiary oznaczamy linijką i ekierką, a następnie według nich rysujemy i wycinamy okienko, w którym będzie wyeksponowana grafika, zdjęcie lub pamiątka rodzinna. Należy wykonać to starannie, według zasady mówiącej, że rozmiar przygotowywanej ramki powinien być nieco większy niż rozmiar wewnętrznego obrazka, dzięki czemu nie wypadnie on z ram i zostanie zabezpieczony przed zagięciem. Aby dokładnie wyciąć kształt po obrysie warto podczas cięcia wesprzeć się długą linijką. Podczas wycinania nasze ruchy muszą być mocne i zdecydowane, aby tektura lub karton nie rozwarstwiły się. Po wyjęciu środka (okienka), szlifujemy papierem ściernym jego brzegi, pozbywając się niepotrzebnych resztek. Gdy ramka jest już wycięta, możemy rozważyć jej ozdobienie, aczkolwiek zazwyczaj sam kolor kartonu wystarcza jako ozdoba. Dodatkowe elementy mogą zaburzyć odbiór działa, które chcieliśmy wyeksponować za pomocą ramki typu passe-partout.

 

Passepartout

 

Zastosowanie passe-partout to także ochrona obrazu, bowiem często kartonowa ramka to wzmocnienie, dołączane do delikatnych kartek z rysunkami. Jak dobrać kolor kartonu lub tektury? Warto zastosować zasadę łączenia dodatków, czyli kopiowania kolorów i kształtów pomiędzy drobnymi elementami wystroju wnętrza. Aranżacja nabierze spójności jeśli wpierw rozejrzymy się po pomieszczeniu i wybierzemy detal, który można będzie odwzorować w kolorze i kształcie ramki typu passe-partout. Może zainspiruje nas wzór na zasłonach, albo soczyste kolory, jakie mają nowoczesne fotele i pufy? Istotne jest również to, aby ekspozycja obrazu w ramkach passe-partout umożliwiała jego oglądanie - rozważmy więc umieszczenie domowej galerii na wprost kanapy, pufy do siedzenia lub nad stołem jadalnym, gdzie każdy z domowników będzie mógł podziwiać wybrane przez nas obrazy w samodzielnie wykonanych ramkach passe-partout.

Aby uatrakcyjnić naszą aranżację możemy wykonać passe-partout na tyle duże, aby obraz był otoczony szerokim tłem lub oprawić je w całości w szkło, które pasuje do nowoczesnego wnętrza. Jeśli nabierzemy wprawy, możemy samodzielnie wykonać także bardziej skomplikowane formy ramki: z nacinaną powierzchnią, ze skośnie ciętymi krawędziami otworu (okienka) lub delikatnie złocone. Jeśli nie posiadamy do oprawy oryginalnych grafik lub ciekawych obrazów, możemy technikę passe-partout ćwiczyć eksponując zasuszone kwiaty, wycinanki, hafty lub odbitki fotograficzne - jednym słowem wszystko to, co uznamy za ozdobę, wartą skupienia na niej wzroku.