Tablica kojarzy się nam z obowiązkową nauką w szkole i z odpytywaniem przez nauczyciela, ale istnieje sposób by zmienić ten stereotyp. Wykonanie własnej tablicy w przestrzeni użytkowej, takiej jak bar czy biuro, lub w pokoju dziecięcym nie nastręcza większych trudności i może przynieść wiele korzyści. Warto przetestować pomysł pisania kredą we wnętrzach, szczególnie tam, gdzie wiele osób korzysta ze wspólnej przestrzeni, ponieważ na powierzchniach pokrytych farbą tablicową można dzielić się pomysłami i notatkami. Ale jak wybrać odpowiedni produkt i prawidłowo wykonać samodzielnie tablicę?

farba tablicowa 2

Wielu rodziców zmaga się w domach z efektami tak zwanej "wesołej twórczości" swoich pociech - zazwyczaj malowanie ścian odbywa się cyklicznie, ponieważ dzieci nie chcą rysować tylko na kartkach, ale pragną ozdobić całą przestrzeń wokół siebie. Kiedy zakaz "nie maż po ścianie" nie skutkuje, warto rozważyć użycie w domu farby tablicowej, za pomocą której stworzymy miejsce do swobodnego i bezkarnego bazgrania. Farba tablicowa daje efekt matowy, podobny do tablic szkolnych, dzięki czemu można na niej rysować różnokolorową kredą, a kiedy zabraknie miejsca lub znudzą nam się już stare obrazki, można gąbką oczyścić powierzchnię i zacząć rysowanie od nowa.
 
Wybór ściany przeznaczonej na domową tablicę w pokoju dla dzieci powinien uwzględniać przynajmniej dwa aspekty: pylenie kredy oraz połączenie tablicy naściennej z innymi elementami wystroju wnętrza. Dobrze jeśli płaszczyzna, na której dzieci będą kreatywnie tworzyć swoje obrazki, będzie znajdowała się blisko strefy odpoczynku i zabawy, czyli tam, gdzie są zabawki, miękki dywan i wygodne siedziska takie jak pufa piłka lub worki sako. W tak zaaranżowanej przestrzeni dzieci z radością oddadzą się spontanicznemu tworzeniu naściennych dzieł, co z pewnością pomoże ocalić od zniszczenia inne domowe sprzęty i pomieszczenia.
 
Powierzchnie pokryte farbą tablicową idealnie sprawdzają się także w formie "tablicy ogłoszeń" zarówno w domu, gdzie możemy zapisywać listy zakupów, jak i w biurach czy w barach. Menu zmieniane codziennie lub schemat realizowanego projektu mogą zostać zapisane na takiej tablicy bez zbędnej troski o konieczność nanoszenia poprawek, wszystko można bowiem na szybko zmienić lub całkowicie usunąć. Istotną zaletą farby tablicowej jest to, że jest ona odporna na wilgoć, dlatego możemy nią pokryć powierzchnie narażone na eksploatacyjne zużycie i zniszczenie.
 
farba tablicowa
 
Wybierając farbę tablicową warto zastanowić się, czy jesteśmy gotowi na mocno kontrastową czerń, bowiem na rynku dostępna jest już szeroka paleta barw farb tego typu i możemy eksperymentować z fioletem lub z zielenią. Drugim elementem jaki należy wziąć pod uwagę jest cena i pojemność puszki z farbą. Jeśli nie widzimy możliwości zużycia całego pojemnika z farbą, zaproponujmy znajomym wspólny zakup, uwzględniający podział kosztów i zawartości. Można rozważyć także ozdobienie farbą tablicową innych płaszczyzn, takich jak tabliczki, blaty stołów czy ściany w domku na drzewie. Aby uatrakcyjnić aranżację z użyciem farby tablicowej możemy zakupić wersję mającą właściwości farby magnetycznej, dzięki czemu oprócz pisania kredą będziemy mogli na niej przyczepiać notatki i ozdobne magnesy.
 
Samodzielne malowanie farbą tablicową jest łatwe - produkt jest gotowy do użycia, nie ścieka z pędzla i nie chlapie, jest gęsta i łatwo się rozprowadza, nawet przy kilkukrotnym malowaniu tej samej powierzchni. Przed malowaniem warto ścianę oczyścić i odtłuścić, podobnie jak to czynimy przed nałożeniem farb akrylowych. Jeśli pod malowanie wydzielamy tylko fragment ściany warto użyć taśmy malarskiej, aby zabezpieczyć pozostałą część. Wprawdzie farba tablicowa schnie szybko, ale pisać po niej można dopiero po kilku dniach, gdy osiągnie trwałość.