Podczas remontu lub przy całkowitej zmianie wystroju wnętrza zadajemy sobie pytanie: czy belki stropowe należy eksponować, czy raczej je zakrywać? Dekoratorzy wnętrz zazwyczaj są zachwyceni, jeśli mogą wykorzystać elementy stropu do aranżacji, ale gdy samodzielnie remontujemy i urządzamy wnętrze, wówczas pojawia się wiele dylematów związanych z wyglądem sufitu. Jak je rozwiązać? - oto kilka praktycznych uwag. 

belki stropowe 6

Decyzja w sprawie wyeksponowania belek stropowych bądź ich ukrycia zależy w głównej mierze od tego w jakim stylu chcemy urządzić wnętrze. Wprawdzie odpowiednio oczyszczone i pomalowane belki można włączyć także do nowoczesnych aranżacji, jednak zdecydowanie największym powodzeniem ekspozycja elementów sufitu tego typu sprawdza się w pomieszczeniach, gdzie zaplanowano także inne detale i szczegóły z drewna. Warto pamiętać, że takie elementy konstrukcyjne widoczne w całej okazałości na przykład zarówno w kuchni jak i w salonie, sprawiają, że wnętrze zostaje zunifikowane i estetycznie połączone w jedną całość. Można wykorzystać ten atrybut tam, gdzie nie ma ściany pomiędzy tymi pomieszczeniami.

Praktyczny aspekt belek stropowych jest oczywisty, ale ich funkcja dekoracyjna przez długi czas nie była jasna. Szczególnie tam, gdzie mamy do czynienia z adaptacją poddasza lub strychu, pojawiają się dylematy, czy aby nie należy usunąć zbędnych elementów, w trosce o przestrzeń, której przy skosach i tak jest niezbyt dużo? Na szczęście odkąd pojawiły się meble typu pufa sako lub worki do siedzenia, nie musimy się martwić o rozmieszczenie wygodnych siedzisk pod niskim sufitem. Z takimi meblami dużo łatwiej zaaranżować poddasze ze starymi belkami stropowymi. Dlatego jeśli nie jest to absolutną koniecznością, starajmy się ich nie zakrywać belek płytami regipsowymi, ani ich nie wycinać, ponieważ to mogłoby osłabić konstrukcję dachu.

10 belki

Drewniane belki pod sufitem dodają wnętrzom charakteru i ciepła, a za ich pomocą można wprowadzić do domu odrobinę rustykalnego stylu. Wyeksponowany strop to uniwersalny element stylu wiejskiego, który odnajdziemy także w prowansalskich wnętrzach. O tym, że odsłonięte belki konstrukcyjne potrafią całkowicie odmienić wnętrze, wiedzą dobrze architekci i projektanci, którzy także w planach nowych domów starają się pozostawić na widoku takie elementy jak strop czy słupy nośne.

Zwrócenie uwagi na sufit jest korzystne, ponieważ zyskujemy dodatkową przestrzeń do ekspozycji, na którą zazwyczaj nie zwraca się uwagi. Sama obecność belek sprawia, że pomieszczenie nabiera szczególnego charakteru i wyróżnia się na tle innych. Wprawdzie najlepiej we wnętrzach prezentują się autentyczne belki z naturalnego drewna, jednak obecnie na rynku dostępne są tzw. "udawane belki", które można włączyć do aranżacji nawet w bloku, czy w zwykłym szeregowcu. Miłośnicy eksponowania elementów konstrukcyjnych mają doprawdy wiele możliwości ich zastosowania.