Bazgrołaki to różnorodne przedmioty ozdobione dziecięcymi rysunkami: obrusy, kubki, płytki ceramiczne, a nawet zasłony. Aktualnie jednym z modnych trendów wnętrzarskich jest właśnie wykorzystanie stylu rysunków dziecięcych do ozdabiania i aranżacji pomieszczeń. Ważne aby projekt i wykonanie bazgrołaków było autorskie, nie zaś seryjne i anonimowe, zakupione w centrum handlowym. Jak zachęcić dziecko do stworzenia własnego projektu i wykonania rysunków, który uwieczniony na poszewkach, obrusach, zasłonach lub koszulkach stanie się ozdobą naszego domu?

 

rysowanie

Odpowiedź na postawione powyżej pytanie jest w gruncie rzeczy bardzo prosta: wystarczy zapewnić dziecko, że nie będziemy ingerować w proces twórczy i że jego prace nie zostaną schowane do teczki z rysunkami, gdzie zapewne niewiele osób je obejrzy, tylko zostaną wyeksponowane w formie bazgrołaków, tak aby mogli je podziwiać wszyscy domownicy i goście. Sama zachęta to jednak nie wszystko, ale tym, którzy podzielają opinię o tym, że w dziecięcych rysunkach kryje się magia, z pewnością wystarczy determinacji, by wykonać kolejny krok, zapewniając dziecku odpowiednie materiały do wykonania projektu oraz znajdując firmę, która naniesie obrazek na wybrany przedmiot.

Rysunki powstałe z myślą o stworzeniu bazgrołaków, powinny być wykonane w taki sposób, aby dało się je dobrze sfotografować lub zeskanować przygotowując projekt do druku. Należy o tym pamiętać dobierając materiały piśmiennicze: przygotujmy żywe i mocne kolory oraz odpowiedni papier. Starajmy się nie narzucać dziecku tematyki i techniki wykonania rysunku. Ustalmy jednak wcześniej, na czym dany projekt zostanie wyeksponowany. Możliwości mamy wiele, bowiem obecnie odręczne rysunki można zeskanować i nanieść na dowolną płaszczyznę i materiał. Po wykonaniu rysunku możemy zanieść lub przesłać zabezpieczony odpowiednio oryginał do firmy zajmującej się wydrukiem indywidualnych projektów, albo przesłać im plik ze skanem lub fotografią projektu. Ważne, aby po obróbce pliku skonsultować z fachowcami jego jakość zanim zostanie naniesiony na przedmiot dekoracyjny.

rysunek 2

Dzieci uwielbiają tworzyć spontanicznie, a radość z kreowania czegoś nowego jest widoczna w ich rysunkach. Wykorzystując ten atut możemy zaaranżować niezwykłe wnętrze dziecięcego pokoju, kuchni czy łazienki. Bazgrołaki, czyli przedmioty ozdobione dziecięcymi rysunkami, pasują idealnie do wnętrza, gdzie znajdują się kolorowe fotele i pufy, dywany, huśtawki czy hamaki, które kojarzą się z beztroską i odpoczynkiem. Można je umieścić także w łazience, jeśli wybierzemy wariant stworzenia naklejek na glazurę lub ozdobnych kubków i miseczek. Do kuchni możemy zamówić wesołe bazgrołaki w formie ściereczek, obrusów czy też magnesów na lodówkę. Bardzo popularne jako bazgrołaki są ozdobne zasłonki do pokoju dziecięcego, poszewki na poduszki, koszulki przygotowane jako prezent na Dzień Matki lub Dzień Ojca, a także płócienne torby na zakupy. Przedmioty ozdobione dziecięcymi rysunkami prócz funkcji dekoracyjnej mogą stać się są cenną pamiątką i uwiecznić na wiele lat dzieła plastyczne naszych dzieci.