Adaptacja poddasza bywa prawdziwym wyzwaniem jeśli w aranżacji pomieszczeń przeszkadza nam komin. W starszym budownictwie jednorodzinnym poddasza i strychy nie były użytkowane jako pomieszczenia mieszkalne, więc najczęściej spotykamy tam kominy z cegieł pozbawione osłony, tynku i zabudowy. Jak zmierzyć się z tym elementem, aby nie był przeszkodą, lecz stał się ozdobą wnętrza?

 

komin12

 

W nowoczesnym budownictwie część domu znajdującą się bezpośrednio pod dachem od początku brana jest pod uwagę, jako przestrzeń użytkowa lub mieszkalna. Natomiast właściciele i użytkownicy budynków starszych, chcąc pozyskać dodatkową przestrzeń zmuszeni są zmierzyć się z adaptacją poddasza. Nowe trendy dekoracyjne często podejmują temat metamorfozy strychu, który może stać się ciekawą przestrzenią, zwłaszcza jeśli znajduje się tam komin z cegieł.

Przystępując do aranżacji poddasza warto rozważyć, w jaki sposób komin może stać się integralnym elementem wystroju. Czy należy go zabudować? A może wręcz przeciwnie - trzeba wyeksponować jego obecność, fakturę i nietuzinkowy wygląd? Jeśli komin z cegieł stoi na samym środku tej części domu, to trudno go po prostu ukryć za regipsami, bądź ażurową konstrukcją drewnianą. Lepszym pomysłem jest oczyszczenie komina i utrwalenie bądź zmiana barwy cegieł. Oczywiście jeśli komin jest już nieużywany, ponieważ w domu zastosowano inny rodzaj ogrzewania, bądź dostawiono komin zewnętrzny, można takiego zawalidrogę usunąć, chociaż jest to dosyć poważna ingerencja w konstrukcję całego domu.

Decyzja o sposobie zabudowy komina zależy od tego czy jest on użytkowany, czy nie. Jeśli jest nieczynny to można go zabudować w dowolny sposób. Mamy do wyboru m.in. płyty kartonowo-gipsowe, boazerię, panele ścienne, glazurę i kamień naturalny. Dekoratorzy wnętrz zwracają uwagę jedynie na aspekt dopasowania materiałów do całości wnętrza. Warto zwrócić uwagę także na bliskość skosów. Przestrzeń trudną do aranżacji z uwagi na brak pełnowymiarowych ścian w najbliższym otoczeniu komina można wypełnić wygodnymi siedziskami takimi jak pufy z oparciem i worki sako. Ustawienie ich blisko komina zrodzi ciekawe skojarzenia z rodzinnym biesiadowaniem blisko źródła ciepła, tak jak w dawnych czasach spędzano długie wieczory. Pufy sako mają tę zaletę, że bez problemu mieszczą się w pokojach o niestandardowych wymiarach, przy czym ich nieznaczna waga pozwala na dowolne przesuwanie ich w razie potrzeby.

 

komin10

Z punktu widzenia dekoratora wnętrz najciekawsza i inspirująca jest decyzja o wyeksponowaniu komina z cegły - jego surową fakturę i liczne krzywizny można poddać lekkiej obróbce, tak aby prezentował się imponująco, na tle nowych elementów budowlanych. Obecność starego komina dodaje poddaszom wdzięku - wnętrze opowiada wówczas jakąś historię, intryguje, zachęca gości do eksploracji pomieszczenia. Renowacja komina z cegieł powinna uwzględniać przynajmniej pięć etapów. 1. Oczyszczenie ceglanej ściany - można zrobić to ręcznie druciana szczotką. 2. Szlifowanie i wygładzanie za pomocą wiertarki z gumową tarczą, na którą nakładamy krążek papieru ściernego, lub ręcznie – papierem ściernym. Pył usuwamy szczotką. 3. Nawilżenie, czyli przecieranie mokrą gąbką. 4. Ułożenie nowej zaprawy specjalną szpachelką tzw. spoinówką. 5. Impregnacja ściany - po 2-3 dniach po spoinowaniu nanosimy preparat do impregnacji muru z surowej cegły, który zabezpieczy ją przed zabrudzeniami i ułatwi jej pielęgnację.