Maski z masy papierowej kojarzą się nam przede wszystkim z karnawałem, ale mogą stać się ozdobą mieszkania, szczególnie jeśli wystylizujemy je na maski etniczne: afrykańskie, indiańskie, chińskie czy japońskie. Także maski weneckie można wykonać samemu w domu i użyć ich do aranżacji wnętrz. Do wykonania takiej ozdoby z masy papierowej warto zachęcić dzieci, aby po zabawie w odgrywanie różnych ról mogły powiesić własnoręcznie wykonane maski w swoich pokojach.

 

maski

Maski z masy papierowej są niezwykle popularnym wyrobem - aktualnie wielu instruktorów wykorzystuje tę technikę podczas warsztatów plastycznych, aby ośmielić początkujących uczestników, ponieważ tak prosta ozdoba nie może się nie udać! Jeśli wątpimy w swoje zdolności plastyczne i dekoratorskie powinniśmy właśnie zacząć od czegoś prostego. Hasło: zrób to sam!, jest znów hitem! Dlaczego? - ponieważ każdy chce mieć w domu oryginalne i niepowtarzalne ozdoby, a gwarancją posiadania takich przedmiotów jest ich samodzielne wykonanie lub zachęcenie do tego domowników.

Wprawdzie za pomocą masy papierowej możemy zrobić wiele innych ozdób: miski, talerzyki, figurki itp., ale maski są najbardziej popularne. Dzieje się tak dlatego, że plastyczne wyobrażenie i przedstawienie twarzy ludzkiej jest silnie zakorzenione niemal we wszystkich kulturach świata. Kategoria maski to głęboki i złożony temat z zakresu sztuki, a znawcy przedmiotu podkreślają, że ten element niemal na całym globie jest chętnie eksponowany, między innymi dlatego, że  człowiek jest stworzeniem społecznym i chce widzieć wokół siebie inne twarze ludzkie. Warto zauważyć, że proces tworzenia maski z masy papierowej to świetny sposób na emanację naszych uczuć, przeżyć i nastroju. Tworzenie masek pomaga uzewnętrznić zakamarki naszej duszy i odkryć, w jakie inne role chętnie byśmy się wcielili, zakładając wykonaną przez siebie maskę. 

Czym się inspirować wykonując i ozdabiając maskę z masy papierowej? Przed przystąpieniem do pracy warto rozważyć, gdzie ją wyeksponujemy i czy będzie pasowała do wystroju danego wnętrza. Jeśli zbieramy pamiątki z podróży warto stworzyć maskę etniczną, a gdy nasze mieszkanie jest nowoczesne wówczas pomalujmy ją w żywe, energetyczne wzory. Rozejrzyjmy się po pokoju: co będzie inspiracją, a równocześnie tłem dla maski? Kolorystykę można dopasować do zasłon, dywanu lub do pufy sako, ale należy użyć takiego koloru i wzoru, który będzie wyróżniał maskę na tle ściany.

Maski które są przede wszystkim dekoracją nie muszą mieć otworów na oczy i usta, ale jeśli chcemy je nosić podczas karnawału, na balach przebierańców i na Halloween, to warto zadbać, aby były wygodne i dobrze wykończone. Dobrze jeśli będą uwzględniać rzeczywiste proporcje naszej twarzy. Przepis na masę papierową jest bardzo prosty: należy dobrze zmieszać mąkę z wodą w dużej misce, gazety trzeba podrzeć na cienkie paski i moczyć je w przygotowanym roztworze, aby dobrze nasiąkły. Warto zapamiętać, że do robienia masek z masy papierowej lepsze są czarno-białe gazety, niż kolorowe magazyny, których papier jest mniej plastyczny.

Jeśli do tworzenia maski używamy modelu (balon, twarz pomocnika, naczynie o kształcie zbliżonym do ludzkiej twarzy), wówczas nakładamy namoczone paski zaczynając od tych, które tworzą tzw. podstawę: czoło, nos, żuchwa, i stopniowo wypełniamy pozostałą przestrzeń. Po wyschnięciu dekorujemy i dopasowujemy wielkość otworów na oczy i usta, oraz mocujemy tasiemkę lub gumkę utrzymującą maskę.

Można także gazetę zmiksować z roztworem uzyskując formę papki. Jest to wskazane jeśli nie używamy modelu, tylko lepimy maskę własnoręcznie, dowolnie ją modelując, odchodzimy od klasycznego kształtu twarzy. Taką mieszaninę można przechowywać w lodówce i tworzyć maski partiami. Finalnie najlepsze dzieła można ułożyć w dowolną kolekcję tematyczną: zwierzęta, etniczne motywy, wampiry, czy klauni.