Robótki na szydełku i drutach już dawno wróciły do łask - obecnie każdy element dekoracji wykonany ręcznie jest pożądany i ceniony przez dekoratorów wnętrz. Najnowsze trendy eksponują przede wszystkim to, co oryginalne i dalekie od produkcji masowej. W tą tendencję idealnie wpisują się szydełkowe dekoracje do domu. Samodzielne wykonane serwetki, obrusy, poszewki na poduszki i inne nietypowe przedmioty ozdobią każde wnętrze!

 

szydełkowe 2

Jeśli zastanawiacie się co prócz klasycznych serwetek i obrusów można wykonać na szydełku i wykorzystać jako dekorację, warto uruchomić nieszablonowe, kreatywne myślenie i odwrócić to pytanie. Czego nie da się zrobić na szydełku? W ten sposób można odkryć wiele ciekawych rozwiązań, które wcześniej nie przyszły nam do głowy. W fazie planowania pracy warto zajrzeć na liczne blogi prowadzone przez osoby czynnie zajmujące się szydełkowaniem, aby poznać ich źródła inspiracji i praktyczne rady dotyczące wykonania danego przedmiotu. Jednym z pierwszych zaleceń jest zorganizowanie odpowiedniego miejsca do wielogodzinnych zmagań z szydełkiem. Dobre, i mocne oświetlenie oraz wygodne siedzisko, takie jak fotel relax lub pufy do siedzenia, to elementy niemal tak samo ważne jak samo szydełko i materiały, z których powstaną ozdoby.

Niezwykle modnym dodatkiem do wnętrz są obecnie tak zwane łapacze snów, które wywodzą się z kultury indiańskiej, gdzie pełniły rolę amuletów. Łapacze snów są modną ozdobą o charakterze etnicznym, a ich główną częścią jest sieć wpleciona w okrąg wykonany ze sprężystego drewnianego pręta (np. wierzby). Właśnie ten element można wykonać na szydełku w fantazyjny sposób i dołączyć do niego pióra, paciorki, kolorowe sznurki i inne ozdoby, którym Indianie przypisywali określone właściwości magiczne.

 

szydełkowe 1

Ciekawe pomysły na szydełkowe dekoracje wiążą się z ozdobami świątecznymi. Ręcznie wykonane gwiazdki na choinkę, serwetki w kształcie płatków śniegu, aniołki lub koszulki na jajka wielkanocne - to wszystko przyczyni się do wyjątkowej dekoracji domu w czasie świątecznym. Warto pomyśleć także o obrączkach na serwetki w złotym lub srebrnym odcieniu, a także o przystrojeniu świeczników. Inne przedmioty wykonane na szydełku mogą służyć nam każdego dnia, a nie tylko od święta. Odpowiednio ukształtowana, utwardzona lub wykrochmalona serwetka może przemienić się w koszyk na owoce lub w dzbanek na kompozycje z suchych kwiatów. Ciekawym akcentem dekoracyjnym są także "ubranka" na kubki i filiżanki, które ochronią dłonie przed nagrzanym naczyniem, a z drugiej strony opóźniają wystudzenie napoju. Szydełkowe dekoracje to niewyczerpane źródło inspiracji dla dekoratorów wnętrz, więc warto poświęcić im uwagę i czas.