Prywatne baseny przydomowe stają się coraz bardziej popularne, chociaż w dalszym ciągu większość z nas korzysta z krytych pływalni miejskich. Dużym zainteresowaniem cieszą się baseny w sanatoriach, ośrodkach wypoczynkowych i w hotelach. Przestrzeń wokół basenu czasem trudno zaaranżować, bo na pierwszy plan zawsze wysuwa się aspekt praktyczny, związany z bliskością wody oraz z bezpieczeństwem osób korzystających z basenu.

render 1477041

Użytkownicy basenów są zainteresowani przede wszystkim wygodnym i bezpiecznym wejściem i wyjściem z wody, tak więc drabinki, uchwyty, a także dostępna i blisko zlokalizowana szatnia oraz toaleta, są tu na pierwszym planie. Warto zadbać także o antypoślizgową terakotę, która niczym ścieżka, będzie wiodła miłośników pływania w strategiczne miejsca: do przebieralni, do bufetu lub do baru, pod prysznic, a także ku wygodnym siedziskom, takim jak pufy sako lub leżaki.

Pływanie jest czynnością, która szybko uszczupla nasze zapasy energetyczne, dlatego dobrym pomysłem, są przenośne wózki bufetowe, które można zbliżyć do basenu w trakcie sjesty, gdy goście zajmą fotele i pufy, aby odpocząć. Pufy do siedzenia z wodoodpornego materiału, które można przez cały sezon trzymać na zewnątrz domu, są najnowszym hitem aranżacyjnym, ponieważ stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnych leżaków, na których trzeba rozłożyć ręcznik, aby uniknąć zamoczenia lub ubrudzenia. 

basen3

Jeśli zależy nam na ciekawej aranżacji przestrzeni wokół basenu, warto pomyśleć o doniczkach z tropikalnymi roślinami lub o gęstych rabatkach kwiatowych, które przywodzą na myśl egzotyczne wyspy i rajskie wakacje. Także liczne lampiony, lub punktowe podświetlenie wejścia i wyjścia z basenu sprawią, że po zapadnięciu zmroku, basen zyska niezwykłą oprawę. Dekorowanie przestrzeni za pomocą gry świateł, jest w przypadku basenów ważne już na etapie ich budowy, bowiem podświetlenie znajdujące się pod taflą wody, nadaje im szczególnego charakteru. Elektryczne źródła światła warto uzupełnić o romantyczne świece i lampiony na stolikach lub przy barze z drinkami i koktajlami.

Jeśli z basenu często korzystają dzieci, warto zainwestować w dodatkowe atrakcje wodne dla nich lub ustawić obok basenu plac zabaw oraz oznaczyć wyraźnie drogę do najbliższej toalety, jak również apteczkę i telefon, z których można skorzystać w razie wypadku. Zwróćmy także uwagę na to, czy szlafroki, klapki i inne elementy garderoby mają swoje odpowiednie miejsce obok basenu, tak aby nie zamoczyły się i nie tworzyły wrażenia chaosu i nieporządku. Chociaż zazwyczaj te elementy nie są postrzegane jako dekoracja, nie można o nich zapomnieć podczas aranżowania przestrzeni wokół basenu.

basen 2