Etnodesign to modne słowo, które kojarzy się przede wszystkim z motywami folk i stylem wiejskim. Ale czy to właściwe rozumienie szerokiego i złożonego pojęcia? W kontekście aranżacji i dekoracji wnętrz warto przyjrzeć się kilku szczególnym aspektom etnodesignu. Gdzie go najłatwiej dostrzec i zastosować?

pomysły dekoracyjne 1

Termin „etnodesign” jest stosunkowo nowy, ale tendencja do wykorzystywania ludowych form i motywów w projektowaniu i ozdabianiu ma bardzo długą historię. Jego polskie odmiany to chociażby popularny styl zakopiański S. Witkiewicza, znane prace Stryjeńskiej czy polska porcelana z lat 50. i 60. ubiegłego wieku. Projektanci i rzemieślnicy od dawna zwracali się ku motywom ludowym, ponieważ proces poszukiwania nowych wzorów i świeżych inspiracji jest pracą nieustanną, bez końca. Czerpanie pomysłów z ikonografii ludowej jest odpowiedzią na zalew nowoczesnych przedmiotów, ale też czytelnym komunikatem, że tradycja pozostaje w cenie. Jakie motywy ludowe uznamy za swoje: góralską parzenicę czy łowickie wycinanki? Produkty powstałe w nurcie etnodesignu pojawiają się na całym świecie. Warto przyjrzeć się wzorom i motywom ludowym także spoza naszego kręgu kulturowego. 

Przyglądając się produktom oferowanym w sklepach z tak zwaną "cepelią" nietrudno dostrzec, że folklor inspiruje projektantów na kilku płaszczyznach: koloru, materiału i motywu, a także formy. Często ludowość zostaje wprowadzona jako rodzaj cytatu, ozdobnika dodanego do obcej formy. Takie połączenia są jednak ciekawe i odważne. Zestawienia bardzo oryginalne to na przykład pufy sako ozdobione motywem góralskim lub kaszubskim. Przedmiot jest na wskroś nowoczesny, ale tradycyjny wzór stanowi jego wyróżnik - podpowiada, że producent ma na względzie gust lokalnych klientów, którzy chętnie otaczają się przedmiotami wskazującymi na pochodzenie etniczne i tożsamość narodową. "Zwrot ku źródłom” warto wykorzystać w aranżacjach wnętrz: filcowe pufy i torby, stoliki rzeźbione w łowickie wzory, czy ludowe, ręczne wyroby przywiezione z wczasów pod gruszą, są dużo ciekawsze aniżeli obcy etnicznie, wyrób nieznanego pochodzenia. 

pomysły dekoracyjne 2

Ludowość wywołuje w nas ciepłe i miłe skojarzenia, więc nie ma znaczenia, czy preferujemy polskie motywy ludowe, czy decydujemy się na eksponowanie etnodesignu z innego kręgu kulturowego. Ważna jest spójność i oryginalność i unikanie kiczu - nie kupujmy wyrobów oferowanych na każdym straganie Krupówek, szukajmy unikalnych produktów u lokalnych wytwórców.