DIY to skrót od angielskiego powiedzenia: Do it yourself, które oznacza: zrób to sam! Sama idea wykonywania czegoś przez amatorów w celach niekomercyjnych, tylko na własny użytek, jest szeroko znana na całym świecie, ale w dziedzinie dekoracji wnętrz osiągnęła chyba największą popularność. DIY można wykorzystać na każdym etapie projektowania i aranżacji pomieszczeń - to od nas zależy w jakim stopniu będziemy korzystać z pomocy profesjonalistów. Także dekoracja ścian może być wykonana samodzielnie. Oto kilka ciekawych pomysłów i inspiracji.

DIY 01

Osobom, które chcą samodzielnie udekorować ściany, ale nie mają doświadczenia lub umiejętności w pracach rękodzielniczych, polecamy tworzenie kompozycji z gotowych elementów. Zaprojektowanie i stworzenie ozdobnego zestawu także wymaga zmysłu estetycznego i fantazji. Nie bójmy się sięgnąć po przedmioty codziennego użytku, takie jak talerze, sztućce, czy serwetki. Nawet przedmioty nietrwałe, które zazwyczaj wyrzucamy po użyciu, mogą przemienić się w ścienną dekorację. Idea DIY zakłada oryginalność wynikającą z nietuzinkowego zestawienia rzeczy, które oddzielone od swoich podstawowych funkcji zamieniają się w materiał przydatny podczas działań artystycznych. 

DIY na ścianach to także kompozycje kolorystyczne - już sam dobór ciekawych barw, nietypowych kształtów i oryginalnej faktury, potrafi odmienić każde wnętrze. Inspirujące są nie tylko żywe i energetyczne kolory, ale także naturalne materiały: kawałki drewna, gałęzie, muszle, kamyki, pióra czy kwiaty. DIY to także oszczędność i prostota, dlatego warto rozejrzeć się wokół i spróbować wykorzystać, to co jest łatwo dostępne, a koszty pozyskania są bardzo niskie lub nawet zerowe. W samodzielnych aranżacjach warto wykorzystać także rolę światła: gra cieni, świece lub lampki ledowe to świetny pomysł na nowoczesną dekorację.

DIY 02

Osobom, które prócz zmysłu estetycznego posiadają także chęci, zapał i umiejętności manualne do wykonania ozdób DIY na ściany, polecamy delikatne i atrakcyjne kompozycje ze sznurków, papieru, liści, kwiatów lub gałęzi. Hitem tego sezonu są zwiewne girlandy z naturalnych materiałów, najlepiej pochodzenia roślinnego. Nie należy się zrażać tym, że nie są tak trwałe jak ozodby bez elementów organicznych. Ich ulotne piękno można wykorzystać jako atut, impuls do częstej zmiany wystroju wnętrza i do podejmowania kolejnych wyzwań związanych z wykonaniem DIY na ścianach.

DIY 03