Okna są nazywane oczami domu - to przez nie wpada do mieszkania światło dzienne i nocne, które odgrywa bardzo ważną rolę w eksponowaniu przestrzeni i w aranżacji wnętrza. Aby dopasować dekoracje okienne do stylu i charakteru mieszkania lub biura należy wziąć pod uwagę kilka praktycznych i estetycznych aspektów. Warto rozpatrzyć także kwestie finansowe i styl całego budynku. 

zasłony 1

Zdecydowanie najpopularniejsze dekoracje okienne to zasłony i firany. Ten tradycyjny duet jest idealny do wnętrz o klasycznym charakterze. Od całych dekad ten zestaw króluje wszędzie tam, gdzie mieszkańcy pragną zachować prywatność, ale nie lubią tracić z oczu otoczenia na zewnątrz. Zasłony i firany pozwalają dyskretnie zachować intymność, a jednocześnie nie ograniczają zbytnio dostępu światła słonecznego. Zasłony i firany udrapowane z pomysłem będą pasować także do współczesnych stylizacji. Natomiast w nowoczesnych wnętrzach warto zastosować tylko same zasłony bez firanek. Na zestawy firan i zasłon powinni uważać jednak alergicy, ponieważ na tkaninach w dekoracjach okiennych lubią osadzać się roztocza i kurz.

zasłony 2

Decydując się na dekorację zasłonami i firanami warto określić na wstępie, jaką funkcję będą one pełnić: mają chronić naszą prywatność, czy chronić przed nadmiarem ulicznego światła, a może ich funkcja będzie jedynie dekoracyjna? Funkcje użytkowe niestety często nie idą w parze z funkcjami estetycznymi, dlatego należy dobrze rozważyć zakup ozdobnej tkaniny, która być może pięknie wygląda na wystawie w sklepie, ale może się okazać mało praktyczna we wnętrzu mieszkania.

żaluzje

Żaluzje pionowe i poziome są polecane szczególnie do nowoczesnych wnętrz, gdzie często spotykamy tak zwane okna wielkopowierzchniowe. Jak pokazują światowe trendy wnętrzarskie, żaluzje znów są w modzie, szczególnie te drewniane. Żaluzje umiejętnie dobrane do wnętrza potrafią być bardzo elegancką dekoracją i świetnie prezentują się w niemal każdym wnętrzu. Żaluzje wykonane z PCV są tańsze i trwalsze, choć z pewnością mniej gustowne aniżeli drewniane. Mają za to szeroką paletę barw, więc dużo łatwiej dopasować je do wystroju wnętrza. We wnętrzach o industrialnym stylu dobrze prezentują się żaluzje metalowe. Orientacja żaluzji zależy od naszych potrzeb i wielkości okna. Pionowe (tzw. wertykalne) szczególnie dobrze sprawdzą się w dużych oknach. Ciekawym rozwiązaniem są również żaluzje panelowe, które zasłaniają okno, ale pozwalają też na szybką zmianę ekspozycji na słońce, w zależności od naszych potrzeb. 

rolety 1

Rolety okienne to idealna dekoracja do biura i innych pomieszczeń użytkowych, a także na poddasze, gdzie często spotyka się okna połaciowe. Zwolennicy rolet podkreślają, że dają one więcej możliwości niż tradycyjne zasłony czy żaluzje. Warto rozważyć ich zastosowanie ponieważ wybór rolet jest obecnie bardzo bogaty i z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie. Spośród wielu modeli i wzorów obecnie najpopularniejsze są rolety:  ekranowe, rzymskie, austriackie, plisowane lub konstrukcyjnie nawiązujące do żaluzji (zwane zebrą z uwagi na system dzień-noc). Natomiast w zależności od sposobu ich użytkowania wyróżniamy: rolety zwijane (łańcuszek, pasek lub sznurek obsługiwany ręcznie), bądź elektryczne (obsługiwane za pomocą silnika). 

Należy pamiętać, że wybór dekoracji okiennych generuje kolejne kwestie związane z aranżacją wnętrza. Dobrym przykładem w tym względzie są zasłony i firany, do których musimy dobrać odpowiednie karnisze.

karnisze