Nowoczesne dekoracyjne dywany stanowią tak samo ważny element aranżacji, jak stół czy kanapa. Modne trendy w tej kwestii wskazują, że ozdobne dywany powinny być eksponowane nie tylko w pokojach dziennych, ale także w pokojach dziecięcych, młodzieżowych i w sypialniach dla dorosłych. Do lamusa odeszły już dywany i kobierce zakrywające całą podłogę. Obecnie na topie są niewielkie gabarytowo dywaniki, które łatwo wymienić, gdy aranżacja wnętrza ulegnie zmianie.

dywan 1

Zdecydowanie najczęściej eksponujemy dywan w salonie - chcemy, aby wszyscy domownicy i goście podziwiali go. Dywan wprowadza do pomieszczenia atmosferę przytulności i ciepła, szczególnie jeśli jest puszysty i miękki.  W pokoju dziennym dywan odgrywa istotną rolę: jest zarówno ozdobą i praktycznym dodatkiem. Od strony estetycznej jedyną stałą zasadą jest jedynie czystość - cała reszta: kształt, kolor, długość włosa, faktura itp. to kwestia naszego gustu.

dywany5

Natomiast od strony praktycznej warto zwrócić uwagę na kolorystykę, a dokładniej na to, jakie barwy zapewnią nam łatwe utrzymanie dywanu w czystości. Przed zakupem dywanu trzeba też zastanowić się, czy puchaty dywan z długim włosem nie będzie zbyt trudno pielęgnować tam, gdzie są zwierzęta i małe dzieci?

dywan 4

Gęstość runa dywanu jest najczęściej dyskutowanym parametrem podczas jego zakupu. Warto skorzystać z rad sprzedawców, którzy mają wiedzę na temat pielęgnacji wykładzin i dywanów. Chociaż puchate dywany wydają się być wprost stworzone dla małych dzieci, to jednak specjaliści radzą, aby unikać ich w pokojach dziecięcych. Dziecko uczące się wstawać i chodzić łatwiej poradzi sobie przesuwając pufy na gładkiej podłodze lub na dywanie z krótkim włosem.

dywan 2

Trudność z utrzymaniem czystości takiego dywanu oraz fakt gromadzenia się w długim i gęstym runie roztoczy i kurzu, to argumenty przeciwko nim. Dużo lepsze są gładkie dywany z krótkim runem, które można bezproblemowo odkurzyć, maluch może na nich swobodnie pełzać i raczkować, a rodzicom nie umknie na takim dywanie żaden zagubiony cukierek czy moneta, która mogłaby być niebezpieczna dla dziecka.

dywan 3