Styl romantyczny we wnętrzach jest uznawany za styl kobiecy. Jest w tym sporo racji, nie tylko z uwagi na kolorystykę, czyli odcienie bieli, różu, błękitu i fioletu, ale także na atmosferę jaka panuje w pomieszczaniu udekorowanym poduszkami, kwiatami i i innymi romantycznymi bibelotami. Ale styl romantyczny nie jest tylko dla pań - jest dla wszystkich osób lubiących harmonię, spokój i delikatne dekoracje.

romantyczny6

Romantyczne dodatki i ozdoby potrafią odmienić każde wnętrze, bowiem emanują niezwykłym urokiem: delikatnością i lekkością. w salonie najlepiej sprawdzą się przede wszystkim miękkie poduszki, narzuty, i udrapowane zasłony, dopasowane kolorystycznie do mebli i ścian. Dodatki w stylu romantycznym w dużej mierze bazują na miękkich, puszystych i jasnych tkaninach. Dlatego dobrym pomysłem są włochate i miękkie pufy, poduchy do siedzenia, sofy i tureckie otomany.

 romantyzm5

Styl romantyczny do salonu można wprowadzić za pomocą motywów i wzorów kwiatowych. Dobrym pomysłem jest także ekspozycja żywych kwiatów w romantycznych wazonach oraz kwietnikach. Niezbędnym dodatkiem są także lampy z ozdobnymi abażurami oraz dekoracyjne świeczniki. Delikatne źródło światła, czyli lampy stojące, kinkiety i wspomniane już świece, pomaga wytworzyć romantyczną atmosferę. Uzupełnieniem aranżacji salonu w stylu romantycznym są lustra, ozdobne ramki na zdjęcia, zabytkowe bibeloty oraz np. kolekcja porcelany. 

romantyczny2

Chociaż w stylu romantycznym dominują odcienie różu i bieli, warto sięgnąć także po inne pastelowe barwy. Szczególnie turkus i zieleń, sprawdzają się dobrze w pokojach dziennych, z których korzystają wszyscy domownicy, a nie tylko romantycznie usposobione niewiasty. Dodatki i dekoracje w stylu romantycznym kuszą swym bogactwem form i urokliwym wyglądem, warto jednak pamiętać, że w tym stylu naczelną zasadą jest umiar. "Mniej, znaczy lepiej" - to hasło dekoratorów wnętrz odnosi się także do stylu romantycznego. Zbyt duża ilość poduszek, udrapowanych tkanin lub tapet z motywem kwiatowym, może przerodzić się w karykaturę harmonijnego romantyzmu.

romantyczny 6