Romantyczne dodatki dekoracyjne w stylu shabby chic to nic innego, jak ozdoby określane mianem "sfatygowany szyk". Ten styl pokazuje jaki ogromny potencjał dekoracyjny jest ukryty w przedmiotach codziennego użytku, które mają wyraźne ślady użytkowania. W tym przypadku atutem stają się wszelkie niedoskonałości, oznaki starzenia się i zużycia. Te właściwości można wykorzystać jako zasadę aranżacyjną i estetyczną, która udowadnia, że nie tylko nowe sprzęty mogą być postrzegane jako piękne i urokliwe. 

sch1

Romantyczne dodatki w stylu shabby chic mają w sobie wiele inspiracji francuskimi i angielskimi wiejskimi domami. Wnętrza udekorowane nimi są ciepłe i przytulne, a ich podstawowa kolorystyka kolory to pastele: pożółkła biel, odcienie beżu, blady róż i błękit. Wyróżnikiem są nie tylko romantyczne bibeloty, ale także zróżnicowane stylowo dodatki: rękodzieło, czyli samodzielnie wykonane dekoracje, drobne przedmioty ozdobione techniką decoupage oraz postarzane meble.

sch2

Wyróżnikiem dodatków w stylu shabby chic jest ich bardzo delikatny i subtelny charakter, który jest oceniany jako kobiecy. Najpopularniejsze romantyczne dodatki to białe firanki, poduszki, pufy i pościel z delikatnymi kwiatowymi wzorami, delikatna porcelana np. w róże i romantyczne sekretarzyki. W romantycznych aranżacjach należy unikać tego, co nowe i na wskroś współczesne. Warto natomiast podkreślać urok rzeczy starych, odrestaurowanych w taki sposób, że ich wiek i historia są podkreślone, jako główny atut i zaleta. 

sch3

Oglądając dodatki dekoracyjne, wykonanych w stylu shabby chic, wiele osób ma poczucie, że ich piękno jest względne, ponieważ wyglądają tak, jakby nigdy o nie nie dbał, a wręcz je zniszczył, całkowicie zużył. W czasach, gdy wszelkie nowości są otoczone kultem, te wytarte, popękane i zużyte meble, bibeloty i ozdoby zaskakują i zmuszają do rewindykacji popularnych opinii. Największym źródłem piękna tego stylu jest jego romantyzm, kobiecość oraz harmonia subtelnych barw.

sch4